Jakub Holeš: “Zväz nepodporíme, malý futbal sa má robiť so srdcom, nie pre peniaze”.

Keď pred 5 rokmi vzniklo mužstvo N3M, nikto nepredpokladal, že do niekoľkých rokov bude patriť k tomu najlepšiemu, čo malý futbal na Slovensku ponúka. Nečakal to ani Jakub “Kubel” Holeš, zakladateľ a manažér mužstva, ktorému sa podarilo v sezóne 2016/2017 vyhrať Uniligu a následne skončiť na peknom 3.mieste na MSR v Bratislave. Poďme však pekne po poriadku 🙂

(Takto vyzerala prvá zostava N3M)

Mužstvo vzniklo ako nápad kamarátov z bratislavského Nového Mesta, ktorá chcela vo svojom voľnom čase hrať futbal. Ich kroky viedli do vtedy začinajúcej TOP ligy. Názov N3M je skratka metskej časti Nové Mesto a číslo označuje obvod Bratislavy. Okrem iného si fanúšikovia nielen tohto sympatického mužstva, ale aj malého futbalu mohli všimnúť v logu aj nápis Delon. Je to prezývka ich kamaráta, ktorý žiaľ už nie je medzi nami a nad tímom drží zhora ochrannú ruku.

(Logo tímu N3M)

Po prvom súťažnom ročníku v bratislavskej Top lige sa tím okolo “Kubela” presunula do Uniligy, v ktorej pôsobia dodnes. Mužstvo prešlo obrovskou obmenou kádra až do dnešnej podoby.
Po sezóne prišla ponuka od Slovenského zväzu malého futbalu zahrať si prípravný zápas s pripravujúcou sa reprezentáciou Slovenska na ME. Napriek tomu, že všetci čakali vysoké víťazstvo reprezentácie, tím N3M tento duel vyhral a po tomto úspechu sa vedenie mužstva rozhodlo nastúpiť do nasledujúceho ročníka už aj so svojím “B” tímom.

Aké má plány so svojím mužstvo, prečo sa nezúčastní MSR a ďalšie zaujímavosti sa dozviete v rozhovore s Jakubom Holešom, ktorý sme pre Vás pripravili.

 

Ako si spokojný s doterajšími výsledkami svojho mužstva v lige?
S vývojom v lige veľmi spokojný nie som, keďže sme stratili zbytočné body s tabuľkovo slabšími súpermi a tým pádom sme sa zrejme aj pripravili o šancu bojovať o titul. Na druhej strane v tak kvalitnej a silnými tímami nabitej lige stále patríme do TOP 3 čo vôbec nieje zlé.

 

Aké ciele ste si dali pred úvodom ročníka ako úradujúci majster?
V prvom rade som rád, že sme sa s chalanmi dohodli že budeme pokračovať. Nie je pre nich jednoduché kombinovať tréningy, zápasy a spraviť všetko preto, aby mohli nastúpiť, za čo som im veľmi vďačný. Často prichádzajú priamo po zápase a ja som veľmi rád že to robia radi. V druhom rade chcem poďakovať nášmu sponzorovi Superfutbal.sk, ktorý do nás ako do začínajúceho tímu vložil dôveru a hlavne financie a že pokračuje v našej spolupráci aj naďalej. A konečne k tým cieľom. Klamal by som, ak by som povedal, že sme nechceli obhájiť titul. Keď sme sa však dozvedeli, aké tímy budú v ročníku štartovať, vedeli sme že to nebude jednoduché.

 

V poslednom zápase ste porazili ašpiranta na titul – Bepon a tým ste zamiešali karty v boji o celkové víťazstvo. Poškuľujete ešte po pohári, ktorý je určený pre víťaza ligy?
Reálne šance sú veľmi malé, no vo futbale a dupľovane v malom futbale je možné všetko. Minulý rok sme 6 kôl pred koncom strácali 11 bodov a všetci vieme ako to dopadlo (N3M získalo titul, pozn.autora). Po základnej časti sme vedeli, že musíme vyhrať všetky zostávajúce zápasy a čakať na zakopnutia súperov. Ak tento cieľ splníme, budem so záverom sezóny spokojný, nech už to skončí akokoľvek.

 

V čom vidíš slabiny a naopak silné stránky tvojho mužstva?
Ako všetci vedia, našou najväčšou slabinou je defenzíva. V tíme je drvivá väčšina hráčov ladená ofenzívne, čo predstavuje v tomto smere veľkú nevýhodu, no na druhej strane si dovolím tvrdiť, že disponujeme jednoznačne najlepšou útočnou silou v lige, čo je tým pádom našou silnou stránkou. Ale tou najsilnejšou zbraňou, ktorú máme je kolektív. Chalani sa poznajú od malička, väčšina z nich spolu hráva futbal aj dnes a toto ja vidím ako našu najsilnejšiu stránku.

 

V doterajšej krátkej histórií ste dokázali získať niekoľko trofejí. Ktoré považuješ za tie najcennejšie?
Určite najvýznamnejšou je pre mňa minuloročný titul v Uni-lige, ktorá podľa mňa patrí do TOP3 najkvalitnejších líg ak nie vôbec tou najkvalitnejšou. Nikdy nezabudnem na ten pocit, keď vyzeralo byť už všetko stratené a akoby zázrakom sme zrazu boli späť v hre. A samozrejme oslavy po víťazstve boli veľmi mocné 🙂 
Veľmi si cením aj víťazstvo na Open Summer Cup 2017, kde štartovalo veľa výborných tímov a takisto aj tretie miesto z minuloročných majstrovstiev Slovenska, kde sme nastupovali z výrazne oslabenou zostavou, vzhľadom na prísne pravidlá, no práve na tomto turnaji sa ukázala sila kolektívu.

(Jakub Holeš si oslavu titulu v Unilige so svojimi hráčmi užil)

 

Nedávno ste nečakane na vašom oficiálnom facebookovom profile vyjadrili postoj k SZMF. Odmietate sa zúčastňovať MSR a turnajov pod hlavičkou tejto organizácie. Prečo?
Ako som už spomínal, našu prvú sezónu sme odohrali v Top lige, ktorej majiteľom je dnešný prezident zväzu. Táto liga je robená hlavne na kvantitu ako kvalitu a to znamená pre mňa len jedno a to že človek chce z toho len zarobiť. A s takýmto postojom ja absolútne nesúhlasím. Malý futbal je krásny šport s obrovským potenciálom a preto si myslím, že by ho u nás mali viesť ľudia, ktorí sú ochotní tomuto športu veľa obetovať a spraviť kroky, ktoré nenapumpujú len jeho konto. Každý, kto sa v okolí malého futbalu pohybuje dlhšie vie, že či už v Bratislave, Košiciach alebo iných miestach, kde sa organizujú ligy v malom futbale, to robia ľudia s nadšením a preto aby sa v ich mestách tento šport rozvíjal. Obetovali tomu kopec času a energie – ak zo ziskom tak naozaj minimálnym. Zatiaľ čo Top liga je pre mňa súťažou s nulovým servisom pre hráčov a veľkým servisom pre prípadných sponzorov, ktorí napĺňajú len jeden vačok. A ak tento človek vedie svoju ligu takýmto spôsobom, ako mám veriť, že to nebude podobne fungovať aj vo zväze? Samozrejme – toto je len môj názor a ak sa odstupom času ukáže, že som sa mýlil, veľmi rád svoju chybu priznám a samozrejme sa dotyčnému človeku aj verejne ospravedlním.

 

 
Nielen že si manažér tímu, ale aj aktívny pozorovateľ malého futbalu a sleduješ aj iné mužstvá hlavne v Unilige. Ktoré tímy sú ti sympatické, prípadne s ktorými mužstvami si rád zahráš a naopak, aké zápasy by si mal najradšej hneď za sebou?
Jednoznačne najlepšie sa nám hrá proti tímom ako je 1.FCPressburg, kde zápas nestráca náboj, ale stále to prebieha v duchu fair play. Podobný duel pred nedávnom odohralo aj naše béčko proti PKE Mystery, samozrejme výborné zápasy sú so Špekulantami. Tieto tímy určite patria medzi moje obľúbené. Takisto hráme vždy náročný zápas proti Beponu alebo Menežeris. No na druhej strane medzi mojich najneobľúbenejších súperov patrí jednoznačne Papalalulu. Zápas je vždy vyhrotený a aj keď rešpektujeme kvality tohto súpera, ktoré sú obrovské, no myslím, že si v zápasoch rozumieť nebudeme nikdy.
(Svoju kvalitu ukázalo mužstvo aj na Open Summer Cupe 2017)

 

Ďakujeme za rozhovor 🙂

Start a Conversation

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *